Pentru cei care nu stiu care este pretul de cost (producere) a mielului

| Actualitate | de

Etichete: , , , , ,

Pentru cei care nu stiu care este pretul de cost (producere) a mielului !
Perioada de producere = 225 zile
perioada de hranire a oii mama= 150 (zile gestatie)
= 75 (zile alaptare miel)
TOTAl 225 zile

225 zile x 5,0 lei /zi =112 lei
Valoarea de inregistrare a mielului la fatare (3,5Kg viu) =112 lei?cap
Perioada de alaptare si hranire suplimentara a mielului=75zile

Consum de lapte 40l/cap si perioada x30lei/l=120lei
Hrana suplimentara miel(fin =concentrate)50zilex1,0lei/zii=50,0lei/cap si perioada
Medicamente si medic = 0,5lei/cap
Energie, combustibili, apa = 0,5lei/cap
Ingrijitor suplimentar(1 ingrijitor la 250oi cu miel ) = 75 zile x0,12lei/cap =9,00lei/cap

COSTURI TOTALE
Pret de inregistrare miel …………………………=112,0 lei/cap
Furajate suplimentare miel=75,0+50,0…….=125,0lei/cap
Medicamnte-medic=conbustibil ,energie,pa .. =1,0lei/cap
Ingrijitor suplimentar … = 9,0lei/cap
_______________________________________________
Cost total ………………………………………………….247,0 lei/cap(la 18-21 kg viu)

Autor: lucky

  1. lucky - 21-4-2011, 8:00

    La toate asceste calcule se mai pot adauga urmatoarele :
    incarcatura U.V.M./ha pasune este 0.3 la care are dreptul sa ceri in arenda pasune si subventii .
    daca totul ar fi ok la noi in tara asta ar insemna ca un oier in medie la fiecare 3 oi ar avea dreptul la un hectar de pasune
    pentru aceasta pasune el primeste 80 euro subventie APIA ,daca e destept si are norocul ca sa aiba in concesiune pasunea pe cele 1 400 000 ha care sant autorizate sa primeasca subventie de agromediu mai poate primi inca 125 euro/ha
    daca guvernul se tine de cuvant si va acorda si subventia de bunastare a anumalelor ajungem la concluzia ca cei 247 lei se mai diminueaza si poate fi teoretic ajustat .
    sa presupunem ca la ficecare 5 oi face rost de un ha pasune
    sa presupunem ca se incadreaza si in zonele de agromediu
    sa presupunem ca de la 5 oi are 5 miei
    subventia primita este de 205 euro adica 840 lei care daca o impartim la cei 5 miei = 168 lei / miel
    247 -168 = 79lei / miel (18 -20 kg ) teoretic , practic …..?????

Care este opinia ta?

Pe acelasi subiect:

FORUM

05.03.2020 - 12:35
Anonim spune: Sunt foarte interesat de ceea ce oferiți și aș aprecia un apel pentru mai multe informații. Numarul meu este 0905286325 raspunde

14.02.2020 - 12:14
Anonim spune: Sunt foarte interesat de ceea ce oferiți și aș aprecia un apel pentru mai multe informații. Numărul meu este 0905287606. raspunde

25.01.2020 - 5:00
Anonim spune: Am pus feromoni si i -am atras din toata pasunea.De cinci ani nj ne ramane un fruct ña livada .Cu insecticid mor dupa ce mananca florile chimizate.Jale fac !!! raspunde

06.11.2019 - 2:32
Georgi spune: Am si eu o mica ferma de iepuri mat interesa cit oferiți pe kg si ce rase cumpărați sa ma contactati 0754431439 raspunde

07.05.2019 - 10:05
Bejan gheorghe spune: As dori sa imi spuneti informatii despre abatorul dumneavoastra raspunde

28.04.2019 - 5:20
Nelu spune: Intr. O livada de 7 ha de par am pus 3000 cutii ieftine din plastic, de culoare albastra, 1l capacitate, pe care le. Am umplut cu apa in care am pus lenor pentru rufe, cu mirosuri de diferite flori, Cutiile din plastic folosite la ciuperci, se gasesc in comert, la pretul de 200 lei, 900 cutii. In primul an am pescuit aprox. 40.000 gandaci parosi. In al doilea an s. Au redus la 2 sau 3000 pentru ca nu a mai avut cine depune oua in sol si nu s. Au mai inmultit. Sper ca anul urmator sa fie inttr. Un numar care nu conteaza. Solutia este deci reducerea an de an a populatiei de gandaci pana la disparitia lor, alta solutie nu exista. Daca sint prea multi, intr. Un an culesul manual poate da roade. Succes, merita incercat, eu i. Am invins, la 30 ha livada, sunt atat de putini ca nu conteaza. M. A costat 600 lei caserolele 60 lei lenor si salariul a 3 oameni timp de 2 zile raspunde