După Timișoara, Oradea este al doilea oraș care înființează o piață dedicată exclusiv legumelor și fructelor autohtone
Începând din luna mai, la Oradea se înființează o piață destinată exclusiv fructelor și legumelor autohtone, a doua de acest gen din țară. Piața va fi înființată într-un cartier din Oradea, pe un spațiu de parcări, iar producătorii vor fi verificați. Potrivit lui Radu Silaghi, director executiv al Asociației Firmelor Bihorene (AFB), prețurile produselor vor […]
Începând din luna mai, la Oradea se înființează o piață destinată exclusiv fructelor și legumelor autohtone, a doua de acest gen din țară.
Piața va fi înființată într-un cartier din Oradea, pe un spațiu de parcări, iar producătorii vor fi verificați.
Potrivit lui Radu Silaghi, director executiv al Asociației Firmelor Bihorene (AFB), prețurile produselor vor fi mai mici decât în alte piețe.
„Este un proiect-pilot prin care dorim să oferim orădenilor, din ce în ce mai preocupați de ceea ce pun pe masă, alimente din producția autohtonă. Am contactat deja peste o sută de producători locali din întreg județul, cu care vom colabora pentru acest proiect numit AFB Local Market”, a spus Radu Silaghi.
Și în Timișoara funcționează, începând de mine, o piață țărănească în zona Stadionului „Dan Păltinişanu”. Aceasta va funcționa în fiecare sâmbătă, începând din 10 mai, iar tarabele vor fi rezervate exclusiv producătorilor români. Ca și la Oradea, legumele și fructe de import nu vor putea fi comercializate.
Proiectul pieței țărănești timișorene a fost aprobat de Consiliul Local în luna martie 2014.